Om halskæden
Rav er en forbindelse til fortiden og et eksempel på naturens mange skatte.
Stenen er et kunstværk i sig selv, men på denne kæde bliver der tilført både luksus og elegance i form af det smukke 3-lags bånd af rustfrit stål samt en lås af sterlingsølv.
Halskæden "Sol, måne og stjerner" er som et miniature univers med smukke, forskellige ravperler, der kredser om din hals som strålende planeter på båndet.
Med dette smykke bliver det klart, hvorfor rav omtales som naturens gyldne skat. Hvert stykke rav er nemlig unikt og tilføjer en autentisk skønhed til din smykkekollektion.
Låsen på kæden er lavet af 925 sterlingsølv med en justerbar længde.
Du får:
- "Sol, måne og stjerner" halskæde
SPOTpris 1.149 kr.
Køb senest den 10. december 2023 for levering inden jul.
Specifikationer
- Rustfrit stål
- Rav
- Længde 41,5-46 cm
Om Ars Mundi
Vi har indgået et samarbejde med Ars Mundi, en af Europas største virksomheder, som producerer og sælger kunst - alt sammen så du kan få smukke kunstværker i dit hjem uden besvær.
I 75 år har Ars Mundi været synonymt med kunstgenstande af høj kvalitet. Malerireproduktionerne er kunsttryk af høj kvalitet, og deres skulpturer er produceret på anerkendte værksteder. Ure og smykker er håndlavede med omhu i Tyskland, og mange af produkterne er desuden lavet i et begrænset oplæg, som fås udelukkende hos Ars Mundi – indtil nu.